Nyheder

Alle heste er gennem vet-tjek

17 heste er klar til World Cup-finalen i dressur, der fløjtes i gang torsdag aften med den korte Grand Prix.

Cathrine og Vamos Amigos ved onsdagens vet-tjek. Foto: ©FEI/Richard Juilliart

Torsdag aften klokken 18.30 rider den første ekvipage på banen ved årets World Cup-finale i dressur.

Og onsdag skulle hestene tjekkes af dyrlægen, før de fik endelig lov til at komme til start i den prestigefyldte konkurrence.

17 er klar

17 heste blev præsenteret ved inspektionen i dag, og alle blev anset som egnet til at konkurrere – oprindelig var 18 ekvipager kvalificeret til finalen, men polske Katarzyna Milczarek og Lusitano Guapo (e. Almansor x Nordeste) trak sig på grund af problemer med dens tand.

Ifølge Eurodressage virkede to af hestene en smule ømme – en af dem, Juan Matute Guimons 16-årige Quantico (e. Fighting Fit x Constant). Hesten blev sendt tilbage i boksen, men gik senere gennem vet-tjek.

Startlisten

Første del af World Cup-finalen er den korte Grand Prix; en opvarmningsklasse, som vil være med til at afgøre startrækkefølgen til den afgørende Grand Prix kür, som rytterne skal fremvise lørdag aften.

Læs også: Se World Cup-finalerne her

Rytterne rider på banen i denne rækkefølge:

1. 18.30: Anna Buffini (USA) – Davinia la Douce

2. 18.38: Morgan Barbançon (FRA) – Sir Donnerhall II OLD

3. 18.46: Yvonne Losos de Muniz (DOM) – Aquamarijn

4. 18.54: Yessin Rahmouni (MOR) – All at Once

5. 19.02: Nanna Skodborg Merrald (DEN) – Atterupgaards Orthilia

6. 19.10: Thamar Zweistra (NED) – Hexagons Ich Weiss

7. 19.18: Charlotte Fry (GBR) – Dark Legend

8. 19.26: Juan Matute Guimon (ESP) – Quantico

Pause

9. 19.47: Rodrigo Torres (POR) – Fogoso Horsecampline

10. 19.55: Carina Cassoe Kruth (DEN) – Heiline’s Danciera

11. 20.03: Patrik Kittel (SWE) – Blue Hors Zepter

12. 20.11: Isabell Werth (GER) – Weihegold OLD

13. 20.19: Ashley Holzer (USA) – Havanna

14. 20.27: Helen Langehanenberg (GER) – Annabelle

15. 20.35: Cathrine Dufour (DEN) – Vamos Amigos

16. 20.43: Alisa Glinka (MDA) – Aachen

17. 20.51: Jessica von Bredow-Werndl (GER) – TSF Dalera BB